Útmutató nyolchetes kiskutyához
Hogyan válassz kiskutyát az alomból?
Kiskutya kerül a családhoz. Hogyan neveljük?
Szobatisztaságra a kiskutyát is nevelni kell
Nálad otthon, biztonságban lenne a kiskutya?
Ebben a korban alakulnak ki félelmeik: bizonyos tárgyaktól, hangoktól és emberektől tartani fognak. Ne hagyjuk, hogy a pánik eluralkodjon a kutyuson. A rettegett dolgoktól való ijedtségen fokozatos hozzászoktatással enyhíthetünk. Sétáltassuk minél többet, vigyük ingergazdag környezetbe és hagyjuk idegen kutyákkal játszani.
Mozgékonyság, ügyesség
Ha figyelembe vesszük, hogy 3 hetesen tanulnak meg járni, 5 hetesen futni, akkor érthető, hogy miért olyan ügyetlenkék még 8 hetesen. A motorikus képességek csak később alakulnak ki, illetve tökéletesednek, de ahhoz, hogy jó mozgású, ügyes kutyus váljék belőlük, sokat kell játszaniuk és fejleszteniük képességeiket. Ugrálni is ilyenkor tanulnak meg, ezért eleinte ne legyünk rájuk mérgesek, hiszen új képességet fedeztek fel magukban, amit ki kell próbálniuk. De azt azért ne engedjük, meg hogy rászokjanak az emberekre való felugrálásra, mert nehéz leszoktatni őket róla.
Ha a kutyus éppen készül ránk ugrani, meg kell állnunk biztosan fél lábon, a másikat pedig térdben behajlítva magunk elé tartani. Elég csak addig a pillanatig, amíg a kutyát megakadályozzuk abban, hogy hozzánk közelebb érjen. Így a mellkasával ütközik a térdünkhöz, ami elég kellemetlen számára. Érdemes mindig egy tiltó parancsot is hozzá alkalmazni (pl. rossz, nem szabad, fúj stb.). Ha továbbra is próbálkozik, a lábemelés legyen kicsit határozottabb, így a kutyát, már nem csak távol tartjuk, hanem kicsit meg is lökjük a térdünkkel, így a kellemetlen hatás miatt abbahagyja az ugrálást.
Megjelenés és szőrzet
Két hónaposan még a szőrük is csak "kölyök", szerkezete sokat fog változni, mire megnő. De addig is gyakran fésülgessük, hadd szokják az ápolást. Persze ezt is igazítsuk a kiskutyák tűrőképességéhez, ne fésülgessük órákon keresztül, csak amíg jól esik nekik, így pozitív élményként fogják eltárolni. Egyes fajtáknak ebben a korban áll fel a fülük, vagy nyúlik meg a pofarészük.
Alvásigény
Egy 8 hetes eb, miután kijátszotta magát, evett, ivott és ürített, többnyire alszik, akár 18-22 órát is egy nap. Nem is szabad felkelteni, hiszen ilyenkor fejlődik csak igazán.
Nézzük gyorsan, pontokba szedve a tudnivalókat!
§ Elkezdhetjük a szobatisztaságra nevelését
§ Háromóránként vigyük sétálni
§ Legyünk nagyon türelmesek vele
§ Szoktassuk hozzá a szőrápoláshoz
§ Naponta négyszer etessük, lédús vagy nedvesített eledellel
§ Sose üssük meg
§ Ha valamit jól csinál, dícsérjük meg
§ Vigyük emberek közé és ismertessük meg a világgal (zajokkal, emberekkel, autókkal)
§ Neveljük nyitottnak, barátságosnak
§ Tegyük kiskutyabiztossá lakásunkat
§ Tegyünk rá azonosítót vagy mikrochipet
§ Lássuk el jól rágható játékokkal
§ Játsszunk vele sokat
§ Kezdjük el oltási programját
Szinte teljesen mindegy, hogy hányadik választású kölyök a mienk, ha érezzük, hogy ő számunkra az igazi. Fontos, hogy ez a kapocs meglegyen gazda és kutya között, mert ez későbbi kapcsolatuk alapja, fundamentuma.
A kutyák számos olyan képességgel rendelkeznek, melyekre nem ismerjük a pontos magyarázatot, de mi emberek is rendelkezünk különös képességekkel. A kutya kiválasztásának esetében megjelenő szimpátia is egy ilyen.
Az igazság megkerülhetetlen! A gazdának szembesülnie kell azzal, ha később bármilyen probléma felmerül, annak okozója nem más, mint Ő! Emiatt is nagyon fontos, hogy az alomban megpillantott kölykök valamelyikétől szívünk hevesebben dobogjon. Történhet ez azért, mert annyira vasgyúró, vagy mert kis gyámoltalan, de az is erősen megérint ha „Ő volt az aki odajött hozzánk”. Bármi más is okozhatja „azt”, amiért Ő kell nekünk, de mindenképp legyen ilyen!
www.kutyasuli.hu
A beilleszkedés
Az új otthonba érkezés első napjai a legnehezebbek a kiskutya számára. Egyáltalán nem ismeri ki magát, a lakás tele van számára meglepetésekkel, idegen szagokkal, zajokkal és furcsa, ismeretlen emberekkel. Ha megpróbáljuk magunkat a helyébe képzelni, egyáltalán nem csodálkozhatunk azon, hogy gyámoltalannak és bizonytalannak érzi magát. Ne essünk azonban abba a csapdába, hogy babusgatással és kényeztetéssel próbáljuk enyhíteni családja hiányát. Ne kapjuk fel lépten-nyomon, ha nyöszörög, vagy le-fel rohangál a lakásban. Addig úgysem fogja igazán jól érezni magát, amíg nincs teljes bizalommal új családja iránt. Ezért igyekezzünk minden tőlünk telhetőt elkövetni, hogy hamar beilleszkedjen közénk és elnyerjük bizalmát.
Fontos a bizalmas és barátságos viszony!
Ha így cselekszünk, hamar feloldódik ebünk és egyre felszabadultabban keresgél és ismerkedik a lakásban. Ekkor mondhatni már sínen van a kapcsolatunk négylábú pajtásunkkal. Nem árt azonban, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a kutyus tudja mit akar, még akkor is ha csak 2 hónapos, megpróbálja környezetéből kihozni mindazt, amit elnéznek neki. Agyafúrt a kis négylábú, kihasználja a gazdi gyenge pillanatait, és ha egyszer már megengedtek neki valamit, azt a későbbiekben is el fogja várni. Jobb tehát, ha következetesen neveljük ebünket az első perctől kezdve.Ahogy múlik az idő egyre céltudatosabb családtársunk lesz. Ilyenkor se kapassuk el, ha elhalad mellettünk simogassuk meg, de ne csüngjünk rajta állandóan, hagyjuk, hadd mozogjon szabadon. A felfedező kedve valószínűleg nem lankad, minden ehetőt - és nem ehetőt - megkóstol és játszik vele. Azokat a tárgyakat, amiket nem szeretnénk cafatokban viszontlátni (cipőt, papucsot), azonnal vegyünk el tőle egy hangos „pfúj” kíséretében. Természetesen, a tiltott gyümölcsöt helyettesítsük kutyák számára készült játékkal és akkor mindenki boldog lesz.
Amikor a kiskutya éppen vizel, kommentáljuk a nagy eseményt a "pisil a jó kutyus!" vagy hasonló bátorító kifejezésekkel, így elérhetjük, hogy pár alkalom után csupán a biztató szóra nekiálljon elvégezni a dolgát az általunk kiválasztott és a célra tökéletesen megfelelő helyen.
Bizonyos felépítésű, kialakítású bútorok életveszélyesek lehetnek a lakásban tébláboló, izgő-mozgó felfedező négylábúra. Éles, kiálló sarkú asztalok és túldizájnolt éjjeli szekrények közelébe inkább ne engedjük a kölyköt. És amíg a hintaszékünkben pihizünk, kutyusunkat helyezzük biztos felügyelet alá, nehogy a farka vagy a lába a szék alá kerüljön.
Az éppen járni tanuló kölyökkutyák meglehetősen esetlenek, gyakran kicsúszik a lábuk alól a talaj, különösképpen akkor, ha erre a csúszós padló (linóleum, parketta) is rásegít. A burkolatot persze kiskutyánk felcseperedésének idejére nem cserélhetjük le, viszont tehetünk rá szőnyeget, vagy kizárhatjuk azokról a helyekről, ahol nem tudjuk kivédeni a csetlést-botlást. Az is sokat számít, ha nem bátorítjuk futásra a szoba kellős közepén...
No igen, a bűvös lépcsőfokok, hol túl magasak, hol meg nagyon sok van belőlük. Méretük és mennyiségük soha nem passzol a választott kutyus lábaihoz. A kiskutya napi rendszerességgel leesik, lecsúszik, legurul és megbotlik bennük. A megoldás egyszerű: szereljünk fel egy bébiknek szánt kaput a lépcső elé, hogy ebünket biztonságban tudhassuk.
Pár hónapos ebünk fogerősítés gyanánt mindent szívesen megkóstol és megrág, az elektromos vezetékeknek pedig se szeri se száma egy rendes háztartásban. Ne is próbálkozzunk azok elrejtésével, mert valahol úgyis előkerül egy kóbor vezeték és biztosak lehetünk benne, hogy kedvencünk azt megtalálja és megrágja. Inkább fedjük be drótokat kemény műanyaggal, a kereskedelemben lehet kapni kifejezetten erre a célra gyártott gumiszerű bevonót, amely kiskutyaharapások ellen tuti védelmet nyújt.
Elég tág fogalom, nem igaz? Ebbe minden olyasmi beletartozik, amit kutyusunk elérhet, megkaparinthat és belefér a szájába. Ilyen pedig rengeteg van... Hadd említsek meg néhányat, amelyek már voltak - állatorvos ismerősök beszámolója alapján - kiskutya gyomrában: pénzérme, kitűző, fonál, radír, fűzőkapocs, szög, fogselyem, gyűrű, nyaklánc, apró játéklabda, gyerekjátékok, szóval tényleg bármi, ami felügyeletlenül heverészik a lakásban és lenyelhető méretű. Nem tehetünk mást az ilyen jellegű balesetek kivédésére, mint hogy elpakolunk magunk után és rendet tartunk a lakásban.
A fürdőszobának megvan a saját veszélye, különösen, ha egy vagy több hölgy használja. Mindenféle szépítőszerek, illatok, pamacsok, gyógyszerek, ivásra csábító vécékagyló és egészségügyi kellékek. Itt a kuka egyenesen aranybánya a kíváncsi eb számára. A veszélyek elhárítása kétféleképpen is történhet: vagy mindent biztonságos magasságba helyezünk, a vécé fedelét mindig lehajtjuk, és stabil kukát választunk, vagy egyszerűen kitiltjuk négylábú barátunkat a helyiségből. Ablakok Nem csak a madártartóknak kell óvakodniuk a nyitott ablakoktól, kiskutya számára is veszélyes lehet - ha nem is olyan nagymértékben, mint egy papagájra. Ha fel tud mászni az ablakhoz, akkor sajnos ki is eshet rajta.
Amíg ebünk nem tanulja meg, hogy mit lehet és mit nem, addig ne hagyjuk egyedül a kertben. Mérgező virágok, növényvédőszeres veteményes, fagyásgátló folyadék, hiányos kerítés, úszásra és horgászásra csábító kerti tó. A számunkra egyszerű és biztonságosnak hitt kert láthatatlan veszélyeket rejt egy kotnyeles kiskutya számára. Természetesen elkeríthetjük a tavat, kutyabarát növényekkel ültethetjük teli a kertet, de az a legbiztonságosabb, ha vele tartunk, amíg felfedezi az udvart. Az apuci garázsát pedig a lehető legmesszebbre kerülje el, oda még suhanckorában se engedjük be, nincs ott semmi keresnivalója. Csavarok, alkatrészek, horgászfelszerelés, fűnyíró, kemikáliák, csupa olyasmi, ami még a papára is veszélyes lehet, nemhogy egy minden lében kanál kiskutyára.
Számos helyen olvashatunk cikkeket arról, hogy milyen kutyát válasszunk. Azonban nem elég csak a „milyen” kérdést átgondolnunk. Tudnunk kell azt is, hogy HOGYAN válasszunk kutyát magunknak. Egy kutya, fajtától függően 10-15 évig él. Tehát ha nem is egy életre, de mindenképp hosszú időre választunk társat magunknak. A választásunk pedig meghatározza társunk és hűséges barátunk életét is. Az első nagyon fontos szempont, hogy csak akkor vigyünk haza kutyát (vagy bármilyen más háziállatot), ha minden szempontból fel vagyunk rá készülve: lelkileg, pszichésen és nem utolsó sorban anyagilag. A kutya nem egy egyszeri költség. Fiatal korban számos oltást kell kapnia, etetnünk kell, szükség (betegség, sérülés) esetén - vagy ha öregedő a kutya - rendszeres szakorvosi ellátást igényel. Amennyiben ezeknek a kötelezettségeknek eleget tudunk tenni, akkor is csak saját magunknak vegyünk kutyát. Soha ne ajándékba - sem gyereknek, sem ismerősnek. Nem tudhatjuk: szüksége van-e rá, gondját tudja-e / akarja-e viselni, vagy, hogy nem kerül-e a kutya később az utcára?Mielőtt bármi más kérdést feltennénk magunknak, az első dolog, amit vizsgáljunk meg: van-e a környezetünkben, családunkban bárki, aki allergiás a kutyaszőrre? Milyen kutyát vegyünk? Mielőtt kutyát választunk, legyünk tisztában a fajta külső és belső értékeivel. Olvassunk utána! Rengeteg könyv, nyomtatott vagy internetes folyóirat áll rendelkezésre, amelyből megtudhatjuk, mik az általunk kedvelt fajta jellemzői, s hogy mit várhatunk el az adott kutyafajtától. Milyen az ideális kutya számomra? További információ:Hogyan válassz kutyát? Olvass tovább, majd nézz a tükörbe!
Személyiségtől függ, hogy kinek milyen kutyafajta a legideálisabb. (Nem véletlenül kezdtük a kutya keresést önvizsgálattal!) Általában mégis azt javasoljuk, hogy az alomból nem túl kirívó ebeket keressük.
Ugyanis a dominancia harc már itt is érvényesül. Így gyorsan megmutatkozik, hogy melyik kiskutya fogja átvenni az alfa (domináns) és melyik az omega (visszahúzódó) szerepet. A többi kölyök pedig közöttük fog elhelyezkedni a falka rangsorában – ezek közül érdemes választanunk, főleg a kezdő gazdiknak. Próbáljunk olyan kiskutyát választani, amelyik nem túl domináns, de nem is túl visszahúzódó vagy félős. Arany középút: nem túl félős, nem túl aktív, nem túl visszahúzódó, látjuk rajta, hogy szívesen kommunikál az emberrel, keresi a társaságát.
Fotó: Osvát Judit
Ha eldöntöttük, melyik kiskutyát szeretnénk, foglalózzuk le és jelöljük meg, mert csak 6-8 hetes korában ideális hazavinni. Addig szüksége van az anyára és a kortársaira.
www.cerberoskutyaiskola.hu
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Szia!
Nagyon sok hasznos infó van, köszönöm.Nem vagyok már kezdő kutyás, de szívesen olvasgatom és alkalmazom az itt leírtakat.
Továbbiakban minden jót kívánok!
Re: téma
(Myperro, 2014.04.03 08:33)
Kedves Steve05,
örülök hogy gyakorlott kutyatartòkènt is hasznàra vàlt az oldal. Köszönöm vèlemènyèt.
Szèp napot!
my perro
(Steve05, 2014.04.04 19:12)
Tegnap este, hazaértünk az új falkatagukkal, egy gyönyörű kis szuka kutyussal. Remélem hogy egy nagyon szófogadó kutyát tudunk belőle nevelni a leírtak és a tapasztalataink alapján.
Üdv
téma
(Steve05, 2014.04.02 08:29)